پاره‌های انسان‌شناسی

نویسنده
شابک
964-312-892-x
تعداد صفحات
728
نوبت چاپ
1
قطع
وزیری
جلد
شومیز
وزن
1000
قیمت
68,000 ریال
انسان‌شناسی علمی زنده، پویا، و رو به رشد است که با حرکت از محور انسان، این موجود شگفت‌انگیز را در ترکیبی پیچیده، که از زیست‌شناسی و فرهنگ در خود دارد، در همه‌ی زمان‌ها و مکان‌ها موضوع کار خویش قرار می‌دهد و به این ترتیب چشم‌اندازی بسیار گسترده‌تر و جذابیتی پویاتر می‌یابد و راه را بر مجموعه‌ای بزرگ از علوم بین‌رشته‌ای می‌گشاید. بین‌رشته‌ای شدن و فرهنگ، مهم‌ترین محورهای مطالعات انسانی در چند دهه‌ی اخیر بوده‌اند و از این رو انسان‌شناسی بهترین زمینه را برای خروج از بن‌بست‌های معرفت‌شناختی این علوم و حرکت به سوی آینده‌ای جهانی، که بی‌شک چندهویتی و چندفرهنگی و پیچیده خواهد بود، فراهم می‌آورد.

کتاب حاضر مجموعه‌ای از نوشته‌های کوتاه برای شناساندن علم انسان‌شناسی است که از خلال آثار اندیشمندان و مباحث اساسی این رشته طراحی شده‌اند.

روی سخن این کتاب با دانشجویان و دست اندر کاران انسان‌شناسی، به‌ویژه گروهی بزرگ از روشنفکران و اندیشمندان، است تا از کلیشه‌هایی که در طول سال‌ها درباره‌ی این رشته‌ی اصیل در کشور ما شکل گرفته‌اند،‌ فاصله بگیرند. این‌که روشن شود انسان‌شناس می‌تواند در مسائل روز جامعه‌ی خود دخالت کند و حرف و نظری داشته باشد که در بسیاری موارد حاوی اندیشه‌هایی برای بهبود زندگی انسان‌ها و گره‌گشایی از مسائل و مشکلات فرهنگی، اجتماعی، و حتی سیاسی و اقتصادی آن‌ها هستند: و این‌که انسان‌شناس می‌تواند در قالب یک فعال و دخالت‌گر اجتماعی ظاهر شود و نسبت به خطراتی که پروژه‌های توسعه می‌توانند برای جوامع انسانی در بر داشته باشند هشدار بدهد و دست‌اندکاران را به مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی بیش‌تر وادارد.


نویسنده: دکتر ناصر فکوهی، دانشیار گروه انسان‌شناسی

دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران

توضیحات تکمیلی

وزن1000 g