درآمدی بر انسان‌شناسی تصویری و فیلم اتنو گرافیک

شابک
978-964-312-968-2
تعداد صفحات
342
نوبت چاپ
1
قطع
وزیری
جلد
شومیز
وزن
480
قیمت
58,000 ریال
تعریف انسان‌شناسی از فیلم و عکس اتنوگرافیک چیست؟ اصولاً چگونه می‌توان فیلم اتنوگرافیک را از فیلم مستند تفکیک کرد و آیا چنین تفکیکی ضروری و ممکن است؟ به‌نظر می‌رسد در ایران، با وجود پیشینه‌ای طولانی و فیلم‌های بسیار در این زمینه، رشد مباحث نظری و مفهومی در این حوزه چندان قابل توجه نیست.

امروزه با توجه به رشد کمی و کیفی که فیلمسازان و انسان‌شناسان ما، هرکدام در زمینه‌های تخصصی خویش، به دست آورده‌اند زمان آن فرارسیده است که پل‌های پیوندی با یکدیگر به وجود آورند و به مفاهیم و معانی مشترکی در رابطهٔ میان تصویر و واقعیت دست یابند.

این کتاب با هدف آموزشی، درآمدی بر موضوع فیلم اتنوگرافیک برای دامن زدن به حرکتی است که امید می‌رود در آینده، در هر دو حوزهٔ فیلم مستند و انسان‌شناسی از طریق همکاری‌های مشترک میان انسان‌شناسان و فیلمسازان، ادامه یابد.

انتخاب ژان روش، به‌عنوان محور اصلی مباحث کتاب به این دلیل است که امروزه تقریباً نمی‌توان به‌سراغ هیچ کتاب متعارف یا هیچ منبع الکترونیکی در زمینهٔ انسان‌شناسی تصویری رفت و بلافاصله با تأکید و استنادهای بی‌پایان به روش و فعالیت‌ها و آثار او روبه‌رو نشد. سهم روش در به‌وجود آوردن انسان‌شناسی تصویری و تثبیت آن در حوزه‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی با هیچ متفکر دیگری قابل مقایسه نیست و جایگاه او به‌عنوان یک فیلمساز ـ انسان‌شناس، جایگاهی استثنایی است و بسیاری بر این گماناند که تا مدت‌ها بدون جانشینی باقی خواهد ماند.

توضیحات تکمیلی

وزن480 g