سیلویا پلات | نشر نی

سیلویا پلات

سیلویا پلات (Sylvia Plath) بیست‌وهفتم اکتبر ۱۹۳۲ در شهر بوستون ماساچوست به دنیا آمد. در دانشگاه کمبریج تحصیل کرد و در همان دوران با تد هیوز شاعر سرشناس انگلیسی آشنا شد و ازدواج کرد. پلات که سال‌ها به افسردگی شدیدی دچار بود بارها اقدام به خودکشی کرد. او سرانجام در سحرگاه ۱۱ فوریه ۱۹۶۳ مقاومتش درهم شکست. او پس از گذاشتن نان و شیر برای فرزندانش در کنار تخت آنها و پوشاندن منافذ در و پنجره و با باز کردن شیر گاز به زندگی خود پایان داد.
پلات را پس از ویرجینیا ولف، تأثیرگذارترین زن در دنیای ادبیات می دانند. او برخلاف بسیاری از مشاهیر دنیای هنر و ادبیات که در اوج شهرت و محبوبیت دست به خودکشی زدند، پس از مرگ خودخواسته‌اش بود که به افسانه‌ای بر سر زبان‌ها مبدل شد. سیلویا پلات که بیشتر شهرتش را وام‌دار اشعارش است، ژانری را در ادبیات انگلیسی بنا نهاد که شعر اعتراف‌گونه نامیده می‌شود. اشعار او در عین تغزلی و سمبلیک بودن، سبکی ویژه از ریتم و هجاهای خاص را دربرمی‌گیرد.
سیلویا پلات از یازده‌سالگی تا هنگام مرگش به نوشتن یادداشت‌های روزانه‌اش ادامه داد. مجموعه‌ای از گزیده یادداشت‌های او که یادداشت‌های سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۲ را دربر‌می‌گیرد با مقدمه‌ای از تد هیوز و ویراستاری فرانسیس مک‌کالو در سال ۱۹۸۲ به چاپ رسید. نشر نی این مجموعه را با نام «خاطرات سیلویا پلات» با ترجمه‌ی مهسا ملک‌مرزبان منتشر کرده است.


نشر نی و سیلویا پلات
کتاب‌ها