بن‌بستی در آفریقا | نشر نی

بن‌بستی در آفریقا

نویسنده: 
کتاب صوتی: 
0
تعداد صفحات: 
۹۶
شابک: 
978-964-185-430-2
نوبت چاپ: 
۱
قطع: 
رقعی
جلد: 
شومیز
قیمت: 
Price۷۵,۰۰۰ ﷼

شیرجه. این روایت روح خواب‌آلود من است در حین سقوط از روی سقفِ ماشین شاسی‌بلندِ گلی‌شده که با پنجه‌ی سگ‌ها خراشیده شده؛ به فنجانی قهوه اسپرسو دوپیوی سردشده؛ سقوط به یک چاله گل، کف آن راه خاکیِ منتهی به بن‌بست.

تراکتور بعد از کوبیدن به پشت ماشینِ آقاصفت منحرف می‌شود، به دیوار کنارش می‌خورد و چپ می‌شود. تراکتور را پسر نوجوانی می‌راند؛ پسری لابد عیناً مثل جوانیِ خودِ آقاصفت؛ پر از عقده‌ی راندن، پر از جنون سرعت. لابد تراکتور را زمانی که از سنگینی خواب عمویش مطمئن شده، دزدیده و داشته با همان یک چراغ روشن کیف دنیا را می‌کرده و هرگز به ذهنش هم خطور نمی‌کرده که کسی آن ساعت شب در آن راه خاکی پیدایش شود...

من درد دارم؛
پس زنده‌ام... و اضافه‌کاری هم می‌گیرم.

معرفی بیشتر
خبرگزاری ایسنا، سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ چهارمین کتاب پیمان فیوضات با نام «بن‌بستی در آفریقا» به چاپ رسید. به گزارش ایسنا، این کتاب شامل دو داستان بلند به نام‌های «بن‌بستی در آفریقا» و «سراشیبی» است. داستان «بن‌بستی در آفریقا» توصیف یک شرکتِ ظاهراً تجاری و روابط آدم‌هایی است که به نوعی در حال کلاه‌برداری از یکدیگرند. این فضا اغلب با نثری طنزآمیز به تصویر کشیده شده است. داستان «سراشیبی» نیز ماجرای برخوردهایی است که بر سر تعمیر یک ماشین در تعمیرگاهی اتفاق می‌افتد. تعمیرکاران پیشینه‌ خلاف‌کاری و شرخری دارند و مشتری‌هایشان ماشین‌فروش‌هایی عیاش هستند. این دو داستان یکی در محیطی پرتنش و مملو از بی‌اعتمادی با آدم‌هایی متقلب و دیگری در فضایی که به سرعت و آسانی دستخوش خشونت می‌شود، می‌گذرد و کینه‌ افراد از یکدیگر و نابرابری شدید اجتماعِ محلِ زندگیِ‌ آنان را نشان می‌دهد. در معرفی این کتاب عنوان شده است: حجم داستان‌ها و خاص بودن فرم آن‌ها و آوردن کروشه [...] به جای آوردن لغات رکیکی که این شخصیت‌ها در گفت‌وگوهایشان با یکدیگر به زبان می‌آورند، تا اندازه‌ای یادآورِ مجموعه داستانِ قبلیِ نویسنده، «بندهای خالی» (چاپ ۱۳۹۳ توسط نشر آگه) است. ولی اولین ظهور شخصیت‌های ضداجتماعی در داستان‌های پیمان فیوضات را می‌بایست در داستان‌های «عقرب توی پوتین» و «از لب جاده» در مجموعه داستان «آچمزشده‌ها» (چاپ ۱۳۸۹، نشر آگه) و «بهت می‌گم قسم نخور» در مجموعه «نمایشگاه نگاتیو» (نشر آمه، ۱۳۹۰) سراغ گرفت.
کتاب‌های دیگر در همین زمینه
کتاب‌ها