ایران درودی | نشر نی

ایران درودی

ایران درّودی نقاش، کارگردان، نویسنده، منتقد هنری و استاد برجسته دانشگاه در ۱۱ شهریور سال ۱۳۱۵در خراسان و در خانواده‌ای سرشناس به دنیا آمد. خاندان پدری از بازرگانان صاحب نام خراسان، و خانواده‌ى مادری از بازرگانان قفقازبودند که پس از انقلاب شوروی به ايران مهاجرت کرده و در مشهد اقامت گزیده بودند.
درّودی با علاقه‌ای که از کودکی به نقاشی داشت‌ پس از اتمام تحصیلات متوسطه، راهی فرانسه شد و تحصیلات خود را در دانشکده‌ی عالی هنرهای زیبای پاریس بوزار به پایان رساند. او در بروکسل برای شفاف کردن رنگ‌های نقاشی دوره‌‌ی ويترای را در آکادمی سلطنتی بروکسل گذراند و تاريخ هنر را در مدرسه لوور پاریس فراگرفت.
در سال ۱۳۴۷ به سفارش شرکت آی.تی.تی که لوله کشی نفت آبادان به ماهشهر را انجام داده بود تابلوی نفت ایران را خلق کرد. تابلویی که تصوير آن با تیراژى چند میلیونی در مطبوعات مهم امريكا از قبیل لایف، تایمز، نیوزویک به چاپ رسید و احمد شاملو نام رگ‌های زمین، رگ‌های ما را بر این شاهکار نهاد.
او در دهه ی ۴۰ پس از نمایش آثارش در گالری‌های مختلف، برای آموختن کارگردانی و تولید برنامه‌های تلويزيونی به انستیتو آر.سی.ال نيويورک رفت. در نيويورک با پرويز مقدّسی که در رشته‌ی کارگردانی سينما و تلويزيون تحصيل می‌کرد آشنا شد و با او ازدواج کرد. چندى بعد همراه همسرش به ايران بازگشت و در سازمان تازه تاسیس تلویزیون در سمت تهیه‌کننده و کارگردان برای مدت ۶ سال به فعالیت پرداخت. حاصل این فعالیت تهیه و کارگردانی بیش از ۸۰ فیلم مستند تلویزیونی موفق از هنرمندان ایران و جهان بود که سبب شد دانشگاه صنعتی شریف از او دعوت به عمل آورد تا به عنوان استاد افتخاری، تدریس تاریخ و شناسایی هنر را در این دانشگاه برعهده گیرد.
او بیش از ٦۰ نمایشگاه انفرادی برگزار کرده و در بیش از ۲۵۰ نمایشگاه گروهی در کشورهای مختلف شرکت کرده است و انتشار مقالات و نقدهای تحقیقی و هنری در مطبوعات ایران، ایراد سخنرانی در مراکز فرهنگی و هنری دنیا، تهیه و کارگردانی بیش از ۸۰ فیلم مستند تلویزیونی از هنرمندان ایران و جهان، نگارش و انتشار کتاب زندگینامه خودنوشت «در فاصله‌ی دو نقطه...!» حاصل بیش از ٦٠ سال فعالیت همه جانبه‌ی او در عرصه‌ی هنر معاصر ایران است که تا امروز ادامه دارد. فعالیت‌‎هایی که در کنار نشست و برخاست با بزرگانی چون آندره مالرو ، سالوادور دالی، ژان کوکتو، آنتونیو رودریگز، احمد شاملو و... او را به یکی از مهم‌ترین نقاشان ایران و جهان بدل کرده است.
موزه هنرهای معاصر تهران، موزه هنرهای زیبای کرمان، کاخ موزه سعد آباد، کاخ صاحبقرانیه، موزه ایکسل بلژیک و موزه هنرهای معاصر نیویورک از جمله مکان‌هایی‌ هستند که در کنار مجموعه‌داران سرشناس، آثار ایران درّودی را در گنجینه خود دارند.
ایران درّودی در آخرین فعالیتش، بعد از تاسیس بنیادی در سال ۱۳۹۰، ۱۹۵ اثر برگزيده‌ى خود را كه طى ٤٧ سال با هدف ارائه در موزه‌ی شخصی خود حفظ كرده بود، به صورت محضری به این بنیاد و مردم ایران بخشید، وهزينه‌ی ساخت موزه را از محل فروش منزلش در پاريس تأمين كرد.

منبع: www.irandarroudi.com


نشر نی و ایران درودی
کتاب‌ها